Lange saksbehandlingstider og mangelfull brukermedvirkning var blant temaene som ble diskutert da Munn- og halskreftforeningen deltok på seminaret Brukerstemmen i Nye Metoder.
Fredag 7. november deltok styreleder Bjørn Fjærli og styremedlem Rolf Erik Smith fra landsstyret på seminaret Brukerstemmen i Nye Metoder – et årlig arrangement for pasient- og brukerorganisasjoner, arrangert av Nye Metoder i samarbeid med Kreftforeningen og FFO.
Formålet med seminaret er å gi pasient- og brukerorganisasjonene bedre kjennskap til arbeidet i Nye Metoder, og samtidig være en arena der man kan stille spørsmål og komme med innspill til ordningen.
Nye Metoder er statens forvaltningsorgan som vurderer og beslutter hvilke medisiner og behandlinger som skal tas inn i spesialisthelsetjenesten. Fordi disse dekkes av folketrygden, fungerer systemet som et prioriteringsverktøy som skal sikre at staten tar gode og faglig forankrede beslutninger om hvilke behandlingsmetoder som kan brukes i Norge.
Årets arrangement er fjerde gang dette brukerseminaret er blitt gjennomført. Årets hovedtemaer var Prioriteringsmeldingen og om brukermedvirkning i Nye Metoder. Møtet ble ledet av Knut Even Lindsjørn, avdelingsdirektør for samhandling og brukermedvirkning i Helse Sør-Øst, sammen med Ulrich Spreng, fagdirektør i Helse Sør-Øst og leder av Bestillerforum.
Seminaret samlet mange pasientorganisasjoner, til en nær fullsatt sal. Det ble ført god dialog og debatt mellom deltakerne og representantene fra Nye Metoder, som flere ganger ble utfordret av pasientorganisasjonene i salen. Det ble blant annet kritikk mot den lange saksbehandlingstiden i Nye Metoder, og stilte spørsmål om prisgrensene som ligger til grunn for godkjenning av nye behandlinger i dagens system. Det ble også reist spørsmål fra salen om hvordan brukermedvirkningen i systemet praktiseres, og om graden av åpenhet i prosessene.
Programmet inneholdt foredrag og panelsamtaler med blant andre Thomas Axelsen, leder for politikk og samfunnskontakt i Kreftforeningen, og Lily Ann Elvestad, generalsekretær i FFO. De snakket om Regjeringens nye prioriteringsmelding og pasientorganisasjonenes rolle som brukermedvirkere.
I tillegg holdt Karianne Mollan Tvedt, spesialrådgiver i sekretariatet for Nye metoder, og Einar Andreassen, områdedirektør i Direktoratet for medisinske produkter, innlegg om brukerrepresentantenes rolle i Nye Metoder-systemet. Dagen ble avsluttet med en innspillsrunde, der pasientorganisasjonene ga tilbakemeldinger om kommunikasjonsarbeidet til Nye Metoder.
Delegasjonen fra Munn- og halskreftforeningen opplevde seminaret som lærerikt og nyttig.
– Det var nyttig å lære hvordan Nye Metoder fungerer, men det er viktig at brukermedvirkningen i systemet forbedres, sier Bjørn Fjærli
Skrevet av Genver Quirino
Publisert i Munn og mæle nr. 3 – 2025